Bağlantılara atla
Yerinde Kalite Nedir?

Yerinde Kalite Nedir?

Yerinde Kalite, Sıfır Hata ve Müşteri Memnuniyeti

Yerinde Kalite değeri üreten operasyonun her defasında işi doğru yapmasını amaçlayan bir yaklaşım ve uygulama metodudur. Kalitesizlik kaynaklı israfların sonlandırılması için çözümdür Yerinde Kalite.

 

Yerinde Kalite ile Sıfır Hata

Yerinde Kalite felsefesi değeri üreten kişinin her defasında işini doğru (Sıfır Hata) yapmasını amaçlayan bir yaklaşım biçimidir. Kaliteyi kaynağında yani yerinde sağlayan bu anlayış kontrol ve düzeltme faaliyetlerini ortadan kaldırmayı hedefler.

Hatayı yerinde önlemek 1 birim kalitesizlik maliyeti getirirken bir sonraki proseste hatayı yakalamak 10 birim, son kontrolde hatayı yakalamak 100 birim maliyet ekler. Bu kurala 1-10-100 kuralı denir. Hata müşteriye kaçırılıyorsa bunun değeri paha biçilemezdir.

 

Yerinde Kalite ile Artan Müşteri Memnuniyeti

Bir hatanın maliyeti, sorun çözülmediği takdirde satış maliyeti olarak görülür. Fakat ürün müşteriye ulaşırsa müşteri memnuniyetsizliği ortaya çıkacaktır. Memnuniyetsizlik sonucu müşterinin bir daha markanızı satın almaması, hatalı ürün gönderiminizi başkaları ile paylaşmaları, sizin hakkınızda önemli bir prestij kaybının meydana gelmesi oldukça mümkündür. Aynı zamanda hatayı yerinde bulmak ne kadar kolaysa, farklı proseslerden geçtikçe ve/veya müşteriye ulaştığında bulmak ve müşteri memnuniyetine ulaşmak da o kadar zordur. Tam da bu sebeple Yerinde Kalite ile ürün yapılırken zaman, para ve emek harcamak düşünüldüğünden çok daha uygun maliyetli çözüm haline gelmekte ve müşteri memnuniyetinde gözle görülür bir artış görülmektedir.

 

Bu içeriği beğendiniz mi?
Yerinde Kalite Nedir?

Yorum Yap

Share via
Copy link
Powered by Social Snap