Bağlantılara atla
Kaizen Nedir?

Kaizen Nedir?

Kaizen (Sürekli İyileştirme)

Kaizen çok sayıda küçük iyileştirmeler yaparak toplamda büyük faydalar sağlamaktır. Firmalarda genellikle herkes büyük balina peşinde koşar. Ancak büyük balina peşine gitmek için iyi bir teknik bilgi, tecrübe, çeşitli sistemler, teknoloji yani yatırım gerektirir. Bu sebeple balina avına şirkette belli seviyede ve sayıda insanlar gidebilir. Ancak küçük balıkları yakalamak çok teknik bilgi ya da yatırım gerektirmeyebilir. Bu sebeple küçük balıkların peşine tüm organizasyon gidebilir. Şirketlerde büyük problemlerin yanında aslında günlük olarak uğraştığımız çok fazla küçük problemlerimiz var ve zamanla bu küçük problemler de büyük balinaları oluşturmaya başlar. Bu sebeple küçümsemeden her problemin tüm çalışanlar tarafından çözülmesi şirketin gelişimi için önemlidir.

Kaizen Japonca’ da ise süreçlerin (üretim, sipariş vs) her kademesinde israf ve verimsizliği ortadan kaldırmak, mevcut durumu geliştirmek veya iyileştirme yapmak demektir.

 

Kaizen Çalışmaları

Kaizen nedir sorusunun cevabını verdikten sonra bu konudaki çalışmaların amacına geçilirse; süreç performansını arttırmak (Kalite, maliyet, zaman, İSG, çevre vs.), ekip ruhunu geliştirmek, çalışanların görüş ve önerilerini alarak yetkilerini arttırmak ve çalışanların iş yerine bağlılığını arttırmak hedeflenmektedir. “İyi” şirketler çalışanlarının Kaizen bilincinde olmasını, aralarında konuştukları konuları amirleri ile konuşabilmesini, problemlerinin çözülebilmesi için yönetimin yardım etmesini, çalışanlarının gelişimi, iş yerindeki diyaloğun her seviyede ve sürekli olmasını isteyen şirketlerdir.

 

Kaizen ve Standartlaştırma

Kaizenin son ve en önemli adımlarından biri Standartlaştırma ve eğer ihtiyaç var ise yaygınlaştırmadır. Bu aşamaya kadar yapılan tüm çözüm faaliyetleri ve çıkan işlem adımları standartlaştırılır. Standartlar hazırlandıktan sonra mutlaka eğitim faaliyeti olmalıdır. Böylece bundan sonraki işleyişte tüm çalışanların işi aynı şekilde yapması sağlanır.

 

Kaizen Online Eğitimi

Kaizenin temel amacı şirketlerin daha az maliyetle, daha kaliteli ve daha hızlı iş yapmalarını sağlamaktır. Bu amacı engelleyen tüm engeller ortadan kaldırılmalıdır. Ancak önce bu engeller herkes tarafından görülmeli ve kabul edilmelidir. Kaizen bir takım çalışmasıdır. Aynı amaç ile bir araya gelen takım hedeflerine ulaşmak için önlerindeki engelleri kaldırmakla uğraşır. Ancak sadece engeli kaldırmak ya da problemi çözmek yetmez. Yapılan aksiyonların ve elde edilen çözümlerin sürekliliği için standartlaşmaya ihtiyaç vardır. Ayrıca, kaizen ile küçük adımlarla gelişim olduğu da unutulmamalıdır.

 

Bu içeriği beğendiniz mi?
Kaizen Nedir?

Yorum Yap

Görüşme Başlat
Merhaba 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Share via
Copy link
Powered by Social Snap