Bağlantılara atla
Zihin Haritası ve Tony Buzan

Zihin Haritası ve Tony Buzan

Tony BUZAN ile 13-14 ŞUBAT 2013 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan İKLİM-ETKİLİLİK-LİDERLİK ve YETKİNLİK konularını içeren İnsan Kaynakları zirvesinde tanışma şansını buldum. Yetmiş yaşındaydı, düzenli olarak spor yapıyordu, kitap yazıyordu, satranç oynuyordu ve zihin haritası hakkında çalışmalar yapan dünya çapında şubeleri olan bir firma sahibiydi.

Tony Buzan’ın enerjisi, etkileyici konuşması ve zihin haritaları hikayeleri beni etkiledi ve 2013 den beri bir karar almadan önce tüm detayları görmemi( görsel olarak ki biz insanlar gördüklerimizin 3/4 ünü hatırlar ve anlamlandırırız) ve muhakeme yapmamı sağlayan zihin haritasını kullanırım.

Zihin Haritası hafızayı diri tutar ve algınızı genişletir

2017 yılında bir enfeksiyon hastalığı nedeniyle baygınlık geçirdim ve saniyeler seviyesinde bilincimi kaybettim. Bir hafta hastanede tedavim devam etti. Dikkatimi toplamakta ve hatırlamakta zorluk çekiyordum. O an Tony Buzan’ın zihin haritasının faydaları arasında ‘Hafızayı diri tutar ve algınızı genişletir’ söylediğini anımsadım. Geçmişle ilgili anılarımı zihin haritaları yaparak anımsadım. Yapmam gereken işlerdeki ayrıntıları atlamamak için zihin haritaları yapıp tekrarladım. Bu iyileşme sürecimi hızlandırdı ve üç ayda kendimi toparladım.

Bugün zihin haritasını koçlukta, danışmanlıkta, önemli kararlarımı almamda, görüşme öncelerinde hazırlıkta, öykü yazmadan önceki taslaklarımda, şiir yazarken kelime avcılığında kullanıyorum. Her an elimin altında olması için cep telefonumda MindMeister bilgisayarımda mindnote uygulamaları var.

Problem Çözümü ve Farkındalık İçin Zihin Haritası

Belki bu eğitime katılmayabilirsiniz ancak hayatınızda en azından önemli kararlar alırken zihin haritası yaparak vizyonunuzu açmanızı tavsiye ederim. En azından Tony Buzan’ın Singapur Hükümeti için yaptığı gelişim odaklı zihin haritasına bir göz atın derim. Kendi özel yaşamınızda bir farkındalık yapmak istiyorsanız size örnek teşkil etmesi için Tony Buzan’ın bireysel zihin haritasına bir bakın.

Hayat farkındalıklarla güzel. Zihnimizi açarak yaşamımızı renklendirebilir, zamanımızı daha etkin kullanabilir, doğuştan gelen ya da sonradan edindiğimiz yetkinliklerimizi faydalı bir şekilde kullanabiliriz.

Hayatımızı problemleri çözerek genişletir ve bir adım ileri taşırız. Problemleri ayağınıza takılan taşlar olarak değil de size yeni kapılar açan değerli taşlar olarak görmek istiyorsanız gelin birlikte bir zihin haritası yapalım.

Bu içeriği beğendiniz mi?
Zihin Haritası ve Tony Buzan

Yorum Yap

Share via
Copy link
Powered by Social Snap