Bağlantılara atla
PUKÖ Döngüsü ve Gelişimde Süreklilik

PUKÖ Döngüsü ve Gelişimde Süreklilik

Gelişimde süreklilik problem çözme etkinliğinin sistematik olarak değişimi ile olur. Gelişim ise sistematik bir problem çözme etkinliğinin sonucudur. PUKÖ Döngüsü açısından en önemli bölümdür.

Çevre koşulları değişkendir ve hayat bugün her ne kadar başarılı olursak olalım bizlerden her gün bir önceki günden daha iyi olmamız beklenir. Dolayısıyla başarıda başarısızlıkta kalıcı değildir!

PUKÖ Döngüsü

Günümüz iş dünyasında en başarılı gelişim yöntemi Deming çevrimi, yani PUKO olarak da adlandırılan PUKÖ döngüsü yöntemidir. İşe başlamadan önce plan yapmayı, problemi doğru tanımlamayı, problemin oluşumunu ve etkisi analiz etmeyi ve hangi koşullarda problemi çözebileceğimizin değerlendirildiği aşamadır. PUKÖ döngüsünün en kritik ve belki de en çok zaman alan bölümüdür. Doğru yapılırsa sonuç olumlu, yanlış yapılırsa sonuç olumsuz olur.

Uygulama Aşaması

Uygulama aşaması planlanan faaliyetlerin planladığı gibi hayata geçirilmesini içerir. Eğer plana uyulmazsa büyük olasılıkla istenen sonuç alınmaz. Ayriyeten plan mı yanlıştı yoksa uygulama mı hatalıydı ayırt etmek güç olabilir. Uygulama aşamasında diğer dikkat edilmesi gereken konu gösterilecek kararlılıktır. Kanıksanmış veya kök salmış problemler kolay kolay “pes” etmezler. Problem tarafından gösterilen dirence karşı daha büyük bir dirençle karşı konulmazsa sonuç başarılı olmayabilir. Uygulama aşaması probleme karşı yapılan bir hamledir. Bazen problemlerin büyüklüğü ilk defada fark edilmeyebilir. Dolayısıyla birkaç defa hamle yapmak gerekir.

“Yeterli” miktarda uygulama yaptıktan sonra sonucu değerlendirmek gerekir. Kaynak israfına neden olacak fazla ya da yetersiz miktarda uygulama yapmak gelişimin etkinliğini bozar. Kontrol Et aşaması planın doğruluğunu ve uygulama sonuçlarının teyit etmek içindir. Sapmalara karşın önlem kararları alınır ve Önlem Al aşamasında düzeltici faaliyetler devreye alınır.

PUKÖ Döngüsü Sürecinin İşleyişi

Her (PUKO) PUKÖ döngüsünün sonunda ulaşılan nokta bir sonraki döngünün başlangıç noktasını belirler. Sonuç istenilen düzeyin üstünde de olabilir altında da… Bir sonraki döngüde fark şudur: Artık problemi daha iyi tanımaktayızdır. Probleme karşı daha iyi planlama, daha iyi uygulama, daha iyi kontrol etme ve daha iyi önlem alma yetisine sahibizdir. PUKÖ döngüsü ile gelişimde kazanılan daha iyi organize olma ve daha iyi uygulama yetkinliği, hem mevcut konumumuzu korumayı hem de bir sonraki adıma geçmemizi sağlar.

Bu içeriği beğendiniz mi?
PUKÖ Döngüsü ve Gelişimde Süreklilik

Yorum Yap

Share via
Copy link
Powered by Social Snap