Bağlantılara atla
Öğrenmenin Keyfi

Öğrenmenin Keyfi

Bilginin her yerde ve kolayca ulaşılabileceği modern dünyamızda bilginin giderek hızlı tüketim malzemesi haline geldiğini ve değersizleştiğini görüyoruz. Oysaki yüzyıllar önce yazılan birçok kitabı okuduğunuzda bugünkü bilgi ve tecrübelerle büyük ölçüde örtüştüğünü, insan doğasının pek de farklı olmadığını, matematik, fizik ve her türlü doğa kurallarının hiç değişmediğini ama farklı miktar ve şekillerde günümüzde de çoğunlukla aynı bilgilerin kullanıldığını görebilirsiniz. Öğrenme konusu bu bağlamda devreye giriyor.

Öğrenme ve Bilgiye Ulaşma

Şüphesiz birçok teknoloji geliştirilmektedir. Bilgiye erişim kolaylaşıyor. Her geçen gün daha çok insan bu teknolojileri kullanıyor ve yeni teknolojiler yaşam kalitesinin büyüyerek vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Her şeyin hızlısı ve küçüğü daha çok değer bulmakta.

Peki neden teknolojiyi kullanmak bu kadar kolayken öğrenmek bu kadar zor? Öğrenme yeterince eğlenceli değil mi acaba? Bilmemek ayıp mıdır? Kullandığımız teknolojiler bizde bazı tembellikler mi yaratıyor? Sorun hep eğitim sistemimizde mi, yoksa insanlarda da bir ilgisizlik var mıdır? Bence aslında hepsi…

Öğrenme ve Motive Olma

İnsan motivasyonunun en temel yapı taşlarından birisinin öğrenmek olduğunu biliyoruz. Elbette özerklik (otonomi) ile amaç güdülü olmakta motive olmanın diğer 2 temel taşlarıdır. Herhangi taştan birisi eksik kalırsa diğerlerinin işlevselliği olmaz. Dolayısıyla ister eğitimlerinizi eğlenceli yapın, ister en iyi eğitimciyi ayarlayın veya bu konuda yüksek bütçeli eğitimler düzenleyin, şu bir gerçek ki insanlar bilmediklerini aramazlar, aramadıklarını bulamazlar, bulmadıklarını kullanmazlar ve kullanmadıkları bir bilgiye ilgi duymazlar.

Önerim çevrenizdeki insanları ilgi duyacakları konularda önce küçük bilgilerle besleyin. Meraklanırlar ise daha ileri gitmeleri için araştırmalarını sağlayın. Araştırdıkları şeyleri denemelerine ve uygunsa hayata geçirmeleri konusunda teşvik edin. Başarının da başarısızlığın da eşit önemde olduğunu unutmayın. Çünkü insanlar ancak yaparak öğrenirler. Öğrenme arttıkça daha çok yaparlar ve öğrenmekten daha çok keyif alırlar.

Bu içeriği beğendiniz mi?
Öğrenmenin Keyfi

Yorum Yap

Share via
Copy link
Powered by Social Snap