Bağlantılara atla
TPM Nedir? Toplam Üretken Bakımının Amaçları Nelerdir?

TPM Nedir? Toplam Üretken Bakımının Amaçları Nelerdir?

TPM Nedir?

TPM nedir sorusunun cevabını arıyorsanız doğru sayfadasınız. Toplam Üretken Bakım (Total Productive Maintanence-TPM), makinaların sıfır arıza ve sıfır duruş ile kesintisiz üretim yapmasını hedefleyen proaktif makine yönetim sistemidir.

Yalın Üretimle tüm fabrika akışı optimize edilirken, paralelinde üretimi yapan makine ve hatlarda da emre amadeliği maksimize etmenin yolu TPM Metodolojisi ile mümkün olur. TPM Sisteminin uygulanmadığı fabrikalarda, makinaları emre amade tutmak için 3-4 kat daha fazla işçilik ve yedek parça harcanır.

TPM Kavramının Temel Amaçları:

1)Ekipman ömrünü uzatmak

2)Üretim veya servis için fabrika ve ekipmanları optimum koşullarda tutmak ve yatırımların geri dönüşünü artırmak

3)Acil durumlarla başa çıkma yeteneğini artırmak

4)Güvenliği sağlamak / garanti etmek

TPM’in temel unsurları:

  • TPM, global tesis verimliliğini maksimize etmeyi hedefler, makine/teçhizatın bütün yaşam eğrisi ihtiyaç duyduğu bakım sistemlerini kurar,
  • TPM, çeşitli birimler tarafından uygulanır (mühendislik, üretim, bakım v.b.) ve üst yönetimden operatöre kadar her bireyi içerir,
  • Son olarak, küçük grup aktiviteleri ile bakım sisteminin yaygınlaştırılmasına dayanır.

TPM’in ölçülebilir sonuçları:

  • Toplam ekipman verimliliğinin artması
  • Proses hurda oranlarının düşmesi
  • Tezgah ve hat duruşlarının azalması
  • Tezgah arızalarının azalması
  • İş kazalarının azalması

Bakım sistemlerinde en üst aşama olarak kabul edilen öngörülü bakım yaklaşımını başarmak ise nihai gelişmişlik hedefidir. Firmanın tesis açısından daima üretime hazır konumda bulunması bakım sistemleri açısından temel amaçtır. Yapılacak çalışmalarla bu prensipler doğrultusunda firmaya fayda üretilecektir.

*TPM kavramını açıkladıktan sonra, kurumun gerek yatırım gerekse işletme sermayesinin en etkin ve verimli olabilmesi için tesis verimlilik oranının yüksek olması gerektiğini belirtmeliyiz.

Sistemli olarak arızi bakım fonksiyonlarının eksiksiz olarak yürütülmesinin yanı sıra önleyici bakım, kestirimci bakım ve üretken bakım becerilerinin en üst seviyede olması gerekir.

Bu içeriği beğendiniz mi?
TPM Nedir? Toplam Üretken Bakımının Amaçları Nelerdir?

Yorum Yap

Share via
Copy link
Powered by Social Snap