Bağlantılara atla
Milkrun Nedir?

Milkrun Nedir?

Milkrun Hangi Amaçlarda Kullanılır ?

Milkrun, işletmelerin tedarikçilerinden temin ettikleri malzemeleri ihtiyaç duydukları zamanda, sadece ihtiyaç duydukları miktarlarda temin edebilmelerini sağlamak, tedarik malzemesi stoklarını azaltarak veya ortadan kaldırarak stok maliyetlerini düşürmek ve siparişlerin tedarikçilere aktarıldığı bilgi akışını etkin yönetmek amacıyla kullanılan malzeme temin sistemidir.

 

Milkrun Sistemi Nedir?

Milkrun sistemi adını süt üreticilerinden sütlerin günlük olarak toplandığı ve müşterilere dağıtıldığı süt toplama ve dağıtım sisteminden alır. Milkrun sayesinde ambarlar, dağıtım merkezleri ortadan kaldırılır, daha sık sevkiyat yapılır, daha küçük kapasiteli kamyonlar, geri dönüşümlü standart kasalar kullanılır.

Ayrıca, şunu da belirtmek gerekir ki; tedarik zincirinde dengesizlik yaratacak her türlü unsura karşı mutlaka önlem alınması gerekmektedir.  Siparişler üretim planlamayla birebir uyumlu olmalıdır.  Nihai ürünün JIT (Just In Time) ile sağlarken yüksek hammadde stoku bulundurmanın birçok mahsuru vardır.  Tedarik zincirinde akışın kusursuz ve tam zamanında olması için milkrun gibi lojistik sistemlerinin de devreye alınması oldukça büyük önem taşımaktadır.

 

Bu içeriği beğendiniz mi?
Milkrun Nedir?

Yorum Yap

Share via
Copy link
Powered by Social Snap