Bağlantılara atla
Agile Yöntemi Scrum Nedir?

Agile Yöntemi Scrum Nedir?

Scrum Nedir ?

Scrum en popüler Agile (Çevik) metodolojisidir. Bir projede değeri hızlı bir şekilde sunmak için tasarlanan uyarlanabilir, tekrarlı, hızlı, esnek ve etkili bir yöntemdir.
Scrum, iletişimde şeffaflık sağlar ve sürekli geri bildirim ile düzenli gelişme sağlar. Çünkü, karışıklığa bakılmaksızın her tür endüstride ve projede ürün ve hizmet geliştirmeyi desteklemek üzere yapılandırılmıştır.

 

Scrum Projesi

Bir Scrum projesinde, müşteri ihtiyacına göre tanımlanan yeni bir ürün veya hizmet takım çalışması ile gerçekleştirilir. Projeler; zaman, maliyet, kapsam, kalite, kaynaklar, organizasyon yetenekleri gibi unsurlar açısından başarılı olmalarını zorlaştıran sınırlamalar ile karşı karşıyadır. Ancak, bitmiş bir projenin sonuçlarının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Bu nedenle kuruluşların en uygun proje yönetimi metodolojisini seçmesi ve uygulaması gerekmektedir.
Scrum’ın en büyük gücü, çalışmalarını Sprint olarak adlandırılan kısa ve yoğun çalışma döngüleriyle ayırması ve takımları hem kendi kendine organize olabilen ve hem de yetkilendirilmiş kişilerle kurmasından gelmektedir. Ekip, değere odaklanarak hedeflenen sonuçları, çok daha kolay elde eder.

 

Bu içeriği beğendiniz mi?
Agile Yöntemi Scrum Nedir?

Yorum Yap

Share via
Copy link
Powered by Social Snap