Bağlantılara atla
Müşteri Memnuniyeti ile Mutlu Çalışan, Mutlu Satıcı

Müşteri Memnuniyeti ile Mutlu Çalışan, Mutlu Satıcı

Başarı için, sevdiği işi yapıyor olmak, mutlu çalışanlar ise müşteri memnuniyeti ve mutluluğunun ön koşuludur.

Çok yönlü geliştirilmiş mutlu çalışanlar… Yalın felsefesinde sorunlara, problemlere karşı yaratıcı çözümler bulabilmek, sorunlardan öğrenebilmek için çok yönlü düşünebilmek gereklidir. Bu da ancak eğitim ile mümkün olabilir. Eğitim çok ciddi bir iştir. Sistematik ve sürekli olarak yapmak, takip etmek gerekir. Pek çok konuda başarı için temel olduğu gibi satış pazarlama için de temel niteliğindedir. Olmazsa olmazdır.

Müşteri Memnuniyeti ve Yalın Sistemlerde Mutlu Tedarikçiler, Mutlu Çalışanlar

Bunun için Yalın Sistemlerde başarılı uluslararası firmalar, çalışanlarına çalışan mutluluğu için de ne yapmak gerekir diye sorar, o da Kaizen (Kai; Değişim, Zen; İyi, daha iyi) felsefesinin temelindedir. Çalışanların mutluluğu firmanın başarısının temelindedir.

Aynı şekilde satıcı sadece bildiği ürünü satar, çok iyi bildiği ürünü çok iyi satabilir. Yalın satış pazarlama bu bakımdan önemlidir.

Teknik ve ürün eğitimlerinin yanı sıra başarılı bir yalın sistem usta-çırak ilişkisini, birbirinden öğrenme ve tecrübe paylaşımını da çok sistematik uygular. Bütün başarılı satış ekiplerinde usta-çırak ilişkisi ve başarı hikâyelerinin paylaşımı, başarıdan öğrenmek sistematik olarak uygulanır.

…memnun edilmiş tedarikçiler… Benim işime saygı göstermesini bekleyeceğim kişinin, iş ortağımın, tedarikçimin, bayimin, yaptığı işi iyi yapması, benimle çalışmaktan memnun olması, ortaya çıkardığı işten memnun olması ve bu işin sürekliliğini istemesi gerekir. Uzun vadeli başarı için, kurum için, çalışanı kadar müşterisi kadar önemlidir tedarikçimin memnuniyeti ve satış ekibi olarak başarı için beraber çalıştığımız tüm tedarikçilerimizin de memnuniyetinden mesulüzdür.

Kurum Felsefesi

Uzun vadeli bir iyileşme için kişi ve kurumların felsefesi olmalıdır; insana saygı prensibi ile, israfların sürekli azaltılarak, müşteri sesinin dinlenmesi ve yetkilendirilmiş çalışanların sürekli mükemmelliği arayarak değer yaratması” prensibine ve müşteri memnuniyeti kavramına dayanmalıdır.

Kurumun felsefesinde sadece finansal amaçlar değil tüm paydaşları altında toplayacak amaçlar ve değerlerde açıkça görünür olmalıdır.

Satış Süreci

Kendi kurumunuzda satış süreçlerini iyileştirmek için nereden başlamalı? Satış cirolarımızı nasıl arttırırız? Yalın Felsefesi, bu soruya verilebilecek en güzel cevabı zaten sizin ve ekibinizin bu işi yapanların bildiğini ancak çeşitli nedenler –iş körlüğü, iş yoğunluğu, zamansızlık, sahipsizlik, yetkisizlik… vb- yüzünden yapamadıklarını “Yalın” metotları kullanarak bunları sistematik olarak iyileştirilebileceğini söyler.

Bu içeriği beğendiniz mi?
Müşteri Memnuniyeti ile Mutlu Çalışan, Mutlu Satıcı

Yorum Yap

  1. “Başarı için, sevdiği işi yapıyor olmak mutluluğunun ön koşuludur.” kesinlikle katılıyorum. Bunu hatırlattığınız için teşekkürler.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap