Bağlantılara atla

Mehmet Can

Mehmet Can

Mehmet Can
Kontrol ve Bilgisayar  Mühendisi
‘89 İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul
Mehmet Can
Deneyimleri:


1983 yılında
üniversite öğrenimine İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik bölümünde başlayan Sn. CAN, İTÜ Kontrol ve Bilgisayar bölümüne yatay geçiş yaparak 1989 yılında Bilgisayar Mühendisi olarak mezun olmuştur.

1989-1990 yılları arasında IBM bayisinde system mühendisi olarak iş hayatına başlamıştır. IBM ve COMPAQ marka sunucu ve network ürünlerini IBM’ın kurumsal müşterilerinde kurulumlarını gerçekleştirmiştir.  Aynı dönemde Network platformu Novell Netware firmasının CNE Mühendisliği Sertifikasına sahip olan Sn. CAN, Çoklu Kullanıcılı Network kurulumları gerçekleştirmiştir.

1991-1994 Askerlik vazifesi sonrası aynı bayide çalışmalarına Sistem Kurulumları Yöneticisi ve Satış Öncesi Teknik Sorumlu olarak devam etmiştir. Bu dönemde Novell Netware firmasının ECNE sertifikasına hak kazanarak kurumsal firmalara ( Sandoz, P&G, IDO, Shell, THY, Ciba, Ünilever ve TOYOTASA gibi) Network kurulumlarını gerçekleştirmiştir..

1994 yılında Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye (TMMT) Adapazarı fabrikasının kuruluşunda Bilgi Sistemleri Teknik Sorumlusu olarak olarak görev aldı.

1997  yılına kadar Toyotasa’da görev yaptı. İdari Bina ve Fabrika Network altyapılarının devreye alınmasını, Üretim hatlarındaki ( Gövde, Boya, Montaj, Son Kontrol) üretim bildirimlerini sağlayan barkod ve yazıcı sistemlerinin kurulmasını ve yönetilmesini, Ofis  Network’ü ile AS/400 Sistemleri arasındaki entegrasyonun sağlanmasını, Yedek Parça Deposunun Otomasyon projesinde teknik altyapısının kurulmasını, Üretim Kontrol Merkezi (CCR) biriminin sistemsel kurulumlarını ve son kullanıcı sistemlerinin kurulumlarını ve yönetilmesini sağlamıştır.

1997 yılında Cargill Tarım Türkiye Fabrikasında Bilgi Sistemleri Yöneticisi ve Bilgi Güvenliği Koordinatörü olarak olarak çalışmaya başlayan Sn. CAN, 2008 yılına kadar Network Sistemlerinin kuruluması ve yönetilmesi, İdari Sistemler ile Üretim Sistemlerinin entegrasyonun yapılması, Ürün Kontrol Yönetim Sisteminin (PQDB) kurulması ve yönetilmesi, Bakım ve Depo Yönetim Sistemi (MAXIMO) nin kurulması ve yönetilmesi, MAXIMO ile Finansal Sistemlerinin entegre edilmesi, Kalite ve Satış Yönetim Sistemlerinin ( Lotus Notes Domino) kurulması, Doküman Yönetim Sisteminin (Documentum)  yönetilmesi ve tüm lokasyonlarda Bilgi Güvenliği’nin denetlenmesi ve farkındalığının oluşturulması çalışmalarında koordinatör olarak görev aldı.

2008 – 2020 yılları arasımda Karsan Otomotiv Fabrikasında Bilgi Sistemleri Yöneticiliği olarak görev yapan Sn. CAN, Oracle eBS ERP uygulaması üzerinde tüm iş süreçlerinin geliştirilmesi (İK, Satınalma, Üretim, Üretim Planlama, Lojistik ve Depo, Bakım, Kalite, Satış, Pazarlama, Yedek Parça, Muhasebe ) çalışmalarında iş birimi sorumlusu olarak görev aldı. İş ortaklıkları doğrultusunda farklı dönemlerde Renault – Volvo, Peugeot – Citroen, Hyundai, Bozonkaya, Tofaş Fiat, Hexagon Mühendislik ve Renault firmalarının sistemleri ile tam çevrim data entegrasyonu projelerinde iş birimi sorumlusu olarak görev aldı.  Tam zamanlı olarak üretim hatları ile ERP sistemi arasında data alışverişi,  Depo Otomasyonu, Üretim ve Parça Kalite Yönetim Sistemleri,  Tedarikçi Portalı, Doküman ve Süreç Yönetimi, Araç Satış, Yedek Parça ve Servis Bayi Yönetim  projelerinde iş sorumlusu olarak görev aldı. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim sertifikasının elde edilmesinde ve yönetilmesinde lider olarak görev aldı. Mühendislik ve AR-GE birimlerine ait sistemlerin kurulmasımda ( DS Catia – Enovia, Siemens NX- Team Center) teknik sorumlu olarak görev alan Sn. CAN 2020 Şubat ayında emekli olmuştur.

2020 yılında emekli olması ile iş hayatına “Dijital Fikirler, Çözüm Ortağı”hedefi ile  işletmelerdeki yeniden yapılanma ve dönüşüm projelerine  destek ve eğitim vermeye başladı.

Copy link
Powered by Social Snap