İstanbul: 0 (216) 706 02 13 – Bursa: 0 (224) 452 43 25 info@idealkoc.com
Veri Yönetimi

Veri Yönetimi nasıl olmalıdır?

Veri Yönetimi Nasıl Başarılı Olur?

Veri Yönetimi çalışmalarının başarılı olabilmesi için veri tamlığı ve güvenilirliği olması gerekir. Verilerin yanlış olması analizin yanlış yapılmasına ve bir sonraki dönem için yanlış yönlendirmeye sebep olur.

Veri güvenirliği ve tamlığı için verinin ilgili çalışan tarafından kullanılması gerekir. “Başkası” için toplanan veri zaman zaman eksik yada hatalı olabilir. Bunu engellemenin en güzel yolu veriyi işi yapan kişinin kendi işini geliştirmesi için toplamasını sağlamanızdır. Böylelikle çalışan kendi işini bir yandan yaparken bir yandan da size arzu ettiğiniz analiz yapabilmeniz için gerekli verileri hazırlanmış olur. Veriyi toplayan kişi topladığı veriyi kullanmazsa toplanan bilgi eksik olabilir.

Üretilen bilgi Araştır, Sınıflandır ve Değerlendir aşamalarından geçmelidir. Bilgi Yönetimi bir sonuca varmak için önemlidir. Kullanılmayan veri israftır. Gereksiz yere emek, kağıt ve bilgisayar kaynakları boşuna tüketilir. Eğer veriler kullanılıyorsa veri toplamaya aracı olan birim ve kişilerle de mutlaka çıkarımlarınızı paylaşmanızı öneririz. “Nasıl olsa da bu işi boşa yapıyoruz” algısı veri kalitesini bozar.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için ‘Veri Toplamada Dikkat Edilecek Hususlar’ veya ‘Veri Neden Gereklidir? başlıklı yazılarımıza tıklayabilirsiniz.

Ara