İstanbul: 0 (216) 706 02 13 – Bursa: 0 (224) 452 43 25 info@idealkoc.com
Yalın üretim Ve Kitle üretim

Yalın Üretim Nedir? Kitle Üretiminden Farkı Nedir?

Yalın Üretim ve Endüstriyel Devrim

Yalın Üretim konusuna geçmeden önce Endüstriyel Devrime değinmek gerekir. Endüstriyel Devrimin başlarında başarılı bir şekilde uygulanan bir üretim modeli olan Kitle Üretimin temel amacı artan ekonomik kalkınmadan kaynaklanan talep açığını kapatmaktı. Biriktir-Beklet-Naklet işleyişi doğrultusunda çalışan bu sistemde öncelikle makine kapasitesinin azami kullanımı hedeflenmekteydi. Makine durmadığı sürece ürünün kalitesine bakılmaksızın malzeme beslemesi sürekli yapılırdı. Eleman istihdamı makine kapasitesi doğrultusunda yapılırdı. Amaç aynı üründen çok fazla yaparak birim maliyeti asgaride tutmaktı. Yalın Üretim başlayınca ise süreçler değişti.

1960′lı yıllardan sonra gerek küresel boyutta sağlanan kapasite artışları gerek yüksek kapasitenin kaynaklar üzerinde oluşturduğu baskı gerekse müşterilerin alternatifli davranabilme eğilimleri üretim sektöründe değişimlere sebep oldu.

Yalın Üretim ve Yalın Düşünce

Müşteri istediğini esnek bir yapı ile sağlayan Söz konusu üretim ve Yalın Düşünce ile herhangi adette ürünü, maliyetleri arttırmadan, müşterinin istediği zamanda en uygun fiyata sağlamak mümkün.

 Danışmanlık faaliyetlerimiz için firmalara özel yerinde eğitim kataloglarımızı inceleyebilir veya ‘Yalın Düşünce ve Yalın Yönetim’ linkine tıklayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için 0 216 706 02 13 no.lu telefondan bizi arayın veya info@idealkoc.com üzerinden bize mail ile ulaşın.

Ara