İstanbul: 0 (216) 706 02 13 – Bursa: 0 (224) 452 43 25 info@idealkoc.com
Maltepe Universitesi Muhendislik Teknolojileri

Fikir ve Çalışmalarını Dünya ile Paylaşıyorlar

Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin ev sahipliğini üstlendiği Uluslararası Öğrenci Kongresi büyük katılımla gerçekleşti.

Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin ev sahipliğini üstlendiği Uluslararası Öğrenci Kongresi (MUISC), ‘Mühendislik Teknolojileri’ temasına ilişkin çalışmalarını ve fikirlerini paylaşmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerin de katılımıyla gerçekleşti.

Marma Otel İstanbul’da yapılan kongre Maltepe Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar’ın destekleri ve Kongreler Genel Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhami Yavuz’un değerli katkılarıyla düzenlendi. Dün başlayan kongrenin açılış oturumu konuşmacısı Ömer Faruk Tezcan ve kapanış oturumu konuşmacı olarak Emin Büyükmumcu katılım sağladı.

Mühendislik alanında teknolojinin kullanımına vurgu yapmak ve yenilikçi fikir paylaşımında bulunmak üzere 8 farklı ülkeden gelen öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen kongrenin hedefi, dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan öğrencilere fikir ve çalışmalarını paylaşmaları için uluslararası bir platform sağlamak. Arjantin, Birleşik Krallık, Cezayir, Endonezya, Fransa, Makedonya, Romanya ve Türkiye olmak üzere 8 farklı ülkeden kongreye katılan 44 öğrenci, ‘enerji farkındalığı’, ‘simülasyon uygulamaları’, ‘demiryolu teknolojileri’, ‘biyokimya’ gibi farklı alanlarla ilgili çalışmalarını ve fikirlerini paylaştılar.

“YURTDIŞINDAN GELEN KONUKLARLA ETKİLEŞİMDE BULUNUYORLAR”


Düzenlenen bu kongrenin önemine değinen Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Fakülte Koordinatörü Yrd. Doç.
Dr. Erdal Güvenoğlu, “Bu kongre lisans seviyesindeki öğrencilerimiz için son derece önemli. Çünkü öğrencilerimiz uluslararası statüdeki bu öğrencilerle bir araya gelip, onlarla etkileşim halinde olup, ileriki zamanlar için yurt dışı bağlantılarını kurup oradaki teknolojileri görebilirler ve ülkemizdeki teknolojilerle kıyaslayabilirler. Uluslararası Öğrenci Kongresinin bu yıl dördüncüsü, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nin ise ikinci kongresi düzenlendi. Önümüzdeki sene çok daha iyi olacağını düşünüyorum ki bunun etkilerini şu anda görüyoruz. Diğer ülkelerde üniversitemiz tanınmaya başlamış durumda. Bunun en güzel örneği de kongremizde Arjantin’den gelen bir katılımcımız var. Öğrencilerimiz yurt dışından gelen bu kişilerle irtibat halindeler. İleriki zamanlarda onların ülkelerini ziyaret edeceklerini düşünüyorum. Bu ilişki sürekli devam edecektir diye tahmin ediyorum” dedi.

“BU KONGRE ULUSLARARASI BOYUTTA İLETİŞİMİ ARTTIRIP BİZİ GÜÇLÜ HALE GETİRECEKTİR”

Kongrenin ana konuşmacılarından Ömer Faruk Tezcan da öğrencilere tecrübelerini aktarmak için geldiğini söyleyerek, “Genç öğrencilerimizin ülkelerine ve hayata katkıda bulunmaları için onlara ilham vermek ve tecrübelerimizi paylaşmak adına buradayım. Ciddi bir şekilde hazırlanılan bu kongrenin uluslararası boyutta katılımcıları var. Umarım onlar açısından da faydalı olur. Kongre Türkiye’nin iddiasını vurgulamak adına önemli.
Uluslararası boyutta bu tip organizasyonları yapmak, uluslararası boyutta gelişmeleri takip etmek ve Türkiye’deki gelişmeleri onlara anlatmak iletişimi artıracak, bizi daha güçlü hale getirecektir. Yaklaşık 25 yıldır Türkiye’nin gelişimine katkıda bulunmuş kişilerden bir tanesiyim. Birçok firmada yeniden yapılanma projeleri yürüttüm. Bu projelerde edindiğim deneyimlerimi buradaki arkadaşlarla paylaşmak istiyorum. Hem ülkemizin gelişimi konusunda hem de insanımızın gelişimi konusunda umarım faydalı olur” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“KENDİ KASABAMDAKİ BİRÇOK İNSAN BU KONGREDEN HABERDAR”

Santiago Del Estero Üniversitesi öğrencilerinden Pedro Benjamin Gelid ise, “Enerji tüketimini, çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmak suretiyle, mümkün mertebe daha düşük seviyelere indirgeme amacı güdüyoruz. Bu konu üzerinde fazla uzmanlaşan bir insan olmadığı için bunun daha da değerli olacağını düşünüyorum. Bununla ilgili web siteleri bile yeni yeni oluşmaya başlarken ben konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yaptım. Ülkemdeki çoğu gazete ve dergide bu kongrenin haberi çıktı ve okulun internet sayfasında fotoğrafları da var. Bununla gurur duydum. Özellikle kendi kasabamdaki birçok insan kongrenin ne olduğundan haberdarlar. Gerçekten orada bir üne sahip olduğumuzu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.
Etkinlik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla şehrin görülmeye değer mekanlarına yapılacak olan gezi programıyla sona erdi.

Ara